Archeologie z nebe - program pro rodiny s dětmi

Pavilon Anthropos, 29. 4. 2023 od 14:00 do 17:00 hod.

Může archeolog pracovat v letadle? Co je družicová archeologie? Jak poznáme z výšky, kde se nacházelo sídliště nebo pohřebiště? Ve výstavě nazvané Archeologie z nebe se zábavnou formou dozvíme, jak archeologové pomocí nových technologií zkoumají stopy života našich předků. Zjistíme, jak byl objeven hrob keltského bojovníka, který ve výstavě uvidíte. A na závěr si vytvoříme vlastní keltský amulet.

Doporučený věk 7 - 12 let.

Vstupné: 70 Kč (výroba, materiál)

Registrace, informace: Upozorňujeme na omezený počet návštěvníků, doporučujeme telefonickou nebo e-mailovou rezervaci, tel. 533 435 274, e-mail: detskemuzeum (zav) mzm.cz. Rezervaci nutné provést nejpozději v pátek před akcí do 14 hodin.

Týden dětí s MZM 2023 - 33. ročník
 

I. turnus 10. 7. - 14. 7. 2023 - kapacita naplněna, mohou se přihlašovat náhradníci
II. turnus 28. 8. - 1. 9. 2023kapacita naplněna, mohou se přihlašovat náhradníci


Pondělí 10. 7. a 28. 8. 2023

Za minerály a horninami Moravského krasu

Týden dětí zahájíme vycházkou CHKO Moravský kras, seznámíme se s jeho živou a hlavně neživou přírodou. Dozvíme se něco o tzv. louckých kamenech, připomínající vzhledem koblížky. V blízkém okolí budeme sbírat krystaly kalcitu. Odpoledne navštívíme Dům přírody Moravského krasu, kde se dozvíme ještě něco o vápencích, které se podílely na vzniku krápníkových výzdob v okolních jeskyních.
 

Úterý 11. 7. a 29. 8. 2023

V zámku i v podzámčí

Celé dopoledne strávíme v krásném prostředí farmy „Jalový dvůr“, kde si budeme povídat o tom, jak to na farmě chodí. Zblízka se seznámíme se zvířaty, která zde žijí a projedeme se i na koni. Po obědě se vydáme na renesanční bučovický zámek. Po prohlídce strávíme odpoledne s výtvarníkem Liborem Sigmundem v jeho výstavě a v zámeckém parku nás potom bude učit kreslit.
 

Středa 12. 7. a 30. 8. 2023

Květná zahrada a tajemná půda v Kroměříži 

Dopoledne se vydáme na tajemnou půdu muzea Kroměřížska, plnou pohádkového světa fantazie. Nezapomeňte si s sebou vzít baterku, třeba objevíme i nějaká překvapení nebo poklad. Po obědě si prohlédneme světoznámou Květnou zahradu, která je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO.  Děti se dozví, jak zahrada vznikla, kdo se o ní stará, kdo ji navrhl a co se v ní nachází.
 

Čtvrtek 13. 7. a 31. 8. 2023

Návštěva Památníku Velké Moravy a Kovozoo

Nejprve se vypravíme na prohlídku KOVOZOO, kterou obývají zvířata v životní velikosti vyrobená z kovového šrotu, kde si užijeme spoustu zábavy. Poté nás čeká návštěva kovárny, povídání o kovařině a společná práce u kovářské výhně. Po obědě navštívíme Památník Velké Moravy, kde zakusíme život „velkomoravana“ - mletí mouky na žernovu, pečení tradičních placek, střelbu z luku na terč, písmo hlaholici, navlékání korálků a konzumaci vyrobených pokrmů.
 

Pátek 14. 7. a 1. 9. 2023

Pravěký den

Program bude probíhat v Brně v Pavilonu Anthropos a jeho přilehlém parku. Navštívíme novou expozici malíře Zdeňka Buriana a celý den se ponese v duchu pravěkého období. Pod vedením lektora se dozvíme zajímavosti o lidech z paleolitu, kteří byli, jak říká odborník, lidé nepředstavitelně chytří a šikovní. Nebudou chybět praktické ukázky i vlastní tvoření. Na úplný závěr máme naplánované „živé“ překvapení. Tímto dnem se rozloučíme a uděláme tečku za Týdnem dětí 2023.
 

Program je určený pro děti ve věku od 6 do 12 let.
Rezervace přijímá:
Dětské muzeum, Moravské zemské muzeum, telefon: 533 435 274 nebo 371, e-mail: detskemuzeum (zav) mzm.cz, kapacita omezena!
Cena pětidenního programu: 3 200 Kč

Virtuální muzeum pro děti

Vážení návštěvníci, milé děti, přijměte naše pozvání do virtuálního muzea, ve kterém najdete didaktické listy, tajenky, vystřihovánky a interaktivní skládačky. Všechny aktivity jsou inspirovány právě konanými či nedávno skončenými výstavami.

KONTAKTY
SLUŽBY
VĚDA A VÝZKUM
O NÁS